Załączony poniżej dokument został opracowany w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Cieszacinie Wielkim jako odpowiedź na prawny obowiązek wprowadzenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem we wszystkich instytucjach, w których przebywają dzieci, zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606).

Wprowadzając niniejsze Standardy, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Cieszacinie Wielkim wykonuje obowiązek, o którym mowa w art. 22b i 22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 560).

Dokument został zredagowany zgodnie z obowiązującymi standardami wyznaczonymi przez dokumenty państwowe oraz według wskazań wynikających z wytycznych Kościoła Katolickiego.

Poniższe Standardy ochrony małoletnich, obowiązujące w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Cieszacinie Wielkim od 14 sierpnia 2024 roku, zostały podane do publicznej wiadomości, są dostępne do wglądu w kancelarii parafialnej, zakrystii kościoła oraz opublikowane na niniejszej stronie.

DO POBRANIA:

Osoby, u których można uzyskać pomoc:

W sytuacji gdy:

• doświadczasz przemocy ze strony osoby dorosłej lub innego dziecka w parafii,
  • jesteś świadkiem krzywdzenia innej osoby,
  • dzieje się coś niepokojącego,
  • przeżywasz trudne chwile,

nie zostawaj z tym sam/sama. Możesz znaleźć wsparcie. Blisko Ciebie są osoby, które będą mogły Ci pomóc.

Osoby, do których zawsze możesz się zwrócić w parafii o pomoc: osoby przyjmujące zgłoszenia o krzywdzeniu / osoby zaufania

(Osoba zaufana powołana jest do przyjmowania zgłoszeń w przypadku  naruszenia standardów lub zaistnienia incydentów przemocy. Musi to być osoba faktycznie budząca zaufanie, odpowiednio przygotowana oraz posiadająca tzw. kompetencje miękkie, predysponujące ją do kontaktu z osobami krzywdzonymi. Nie może ona na własną rękę podejmować działań służących wyjaśnieniu podejrzeń i zarzutów lub weryfikacji zgłaszanych faktów. Współpracuje ściśle z osobą odpowiedzialną za interwencję. Osoby te zobowiązane są do zachowania poufności).

Osoba zaufana:

Celina Pajda (nr tel. 695 939 877)

Osoba odpowiedzialna za interwencję:

Ksiądz Tomasz Ruchała – Proboszcz (nr tel. 16 621 97 52).